Haberler

Mobirise Website BuilderUzuncaburç Örenyerindeki Bazı Yapılar Geçici Süreyle Ziyarete Kapatıldı

Örenyerinde sürmekte olan restorasyon projeleri kapsamında Tiyatro ve Hellenistik Kule geçici olarak ziyarete kapatılmıştır. Alanın ziyaretçi ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde düzenlenmesi ve antik yapıların sağlamlaştırma/koruma tedbirlerinin alınmasının ardından örenyeri tekrar ziyarete açılacaktır. 

Bununla birlikte, ziyaretçiler Zeus Olbios Kutsal Alaını, Zeus Tapınağı, Tyche Tapınağı ve Kuzey Kent Kapısı'nı  ziyaret edebilirler; yanısıra Roma Yolu ve Doğu Nekropolis'deki 2 km. parkurda yürüyüş yapabilirler. Ayrıca arkeolojik kalıntılarla birlikte kırsal köy yaşamının birlikteliğini keşfedebilirler. 

Bu süreçte, ziyaretçilerin iş ve kendi can güvenlikleri için alana girme konusunda ısrarcı olmamaları rica olunur. 


Mobirise Website Builder
Yörük Evlerinin Restorasyonlarında Sona Gelindi

Uzuncaburç'da arkeolojik eserlerin yanısıra bir diğer kültür varlığı olan, Osmanlı Dönemi'nden kalma  Yörük evlerinin de restorasyonları yapılıyor. Örenyeri içerisinde kalan 12 Yörük evinden ilk 4 örneğin restorasyonları tamamlanmak üzere. Arkeolojik site ve kırsal yerleşimin bir arada korunması için çabalar sürüyor. 

Mobirise Website Builder
Uzuncaburç Mersin Üniversitesi'nin Yürüttüğü Çalışmalarla Turizme Kazandırılıyor

Haberi izlemek için

Mobirise Website Builder
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan YAZGI Uzuncaburç Kazısında İncelemelerde Bulundu

27 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen incelemede Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü'ne antik kentte sürdürülen kazı ve restorasyon projeleri ve bunların çalışmaların ilerleyişi hakkında bilgi verildi. 

Mobirise Website Builder
2021'in son arkeolojik keşfi Mersin'de geçen hafta bulunan 1400 yıllık eserler oldu. 

Mersin'de Uzuncaburç (Diocaesarea) Antik Kenti'ndeki kulede sürdürülen kazı çalışmalarında, geçtiğimiz hafta 1400 yıllık kolye, kolye ucu, küpe, amulet (muska), boru biçimli bilezik ve göğüs zincirinin bulunduğu 19 parça eser ile bir iskelet ortaya çıkarıldı.

Antik kentteki kulenin  kazı çalışmalarında, geçen hafta bir iç odada M.S. 6'ncı yüzyıl sonu 7'nci yüzyıl başına ait olduğu sanılan yaklaşık 1400 yıllık 19 parça esere ulaşıldı.

Haber linki için...

© Copyright Uzuncaburç Kazı Başkanlığı

This page was built with Mobirise web themes