Tiyatro Rölöve,Restitüsyon ve Restorasyon Projesi


Tiyatro'nın güçlendirilmesi için hazırlanan proje onaydan geçmiştir ve yakın zamanda uygulamasının başlaması planlanmaktadır


Mobirise

"Uzuncaburç-Diocaesarea Tiyatrosu'nun Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi, Tiyatro yapısının belgelenmesi, detaylı rölövesinin çıkarılması, müdahalelerin belirlenmesi, özgün halini ve dönemlerini gösterir restitüsyon projesi ve restorasyon projesinin hazırlanmasını kapsamaktadır. Proje belgeleme-rölöve projesinin hazırlanması, geçmiş döneme ait restitüsyon projesinin hazırlanması ve koruma – restorasyon projelerinin hazırlanması olmak üzere üç aşamada hazırlanmıştır.

Diocaesarea Tiyatrosu’nun genel restorasyon projesinin hazırlanmasında bazı ilkeler belirlenmiştir; 1. Tiyatronun özgün değerleri ile korunması ana hedeftir. Bu ilke doğrultusunda “en az müdahale” prensibi ile müdahale kararları ve restorasyon projesi hazırlanmıştır. 2. Tiyatronun mevcut durumunda acil önlem gerektiren yapısal sorunların ele alınması, alanın ve yapının mevcut durumunun korunması ve bozulmalarının engellenmesi, hem yapılacak olan çalışmaların önünü açmak hem de eser ve bilgi kaybının önüne geçmek için önem arz etmektedir. Bunun için malzeme sorunlarının bertaraf edilmesi gerekmektedir. 3. Tiyatronun ve alanın algılanması ve deneyimlenmesi konusunda gelen ziyaretçilere, yapılacak çalışmaları engellemeyecek şekilde, gerekli kolaylıkların sağlanması gerekmektedir.

© Copyright Uzuncaburç Kazı Başkanlığı

Created with Mobirise site template